Kockice

STIGLO I TREĆE ZLATO

DEČKI SAD IMATE SVE: Barakude razbile Italiju za povijesni naslov olimpijskih pobjednika!

ShNakon što su osvojili svjetski i europski naslov u Melbourneu 2007. i Zagrebu 2010., Barakude su na Olimpijskim igrama u Londonu osvojili 'vaterpolski Grand slam'
Vaterpolisti Hrvatske osvojili su zlatnu medalju na olimpijskim igrama u Londonu nakon što su danas u finalu pobijedili Italiju za 8:6 (1:2, 2:0, 2:1, 3:3).
To je najveći uspjeh hrvatskih vaterpolista koji su prije 16 godina, na OI u Atlanti, također igrali u finalu u kojem su sa 5:7 poraženi od Španjolske.
U današnjem finalu odabranici Ratka Rudića u svemu su nadmašili aktualne svjetske prvake Talijane koji ih nisu mogli spriječiti da zabilježe i osmu uzastopnu pobjedu na olimpijskom turniru i zasluženo osvoje prvu vaterpolsku zlatnu medalju.
Bila je to ujedno treća zlatna medalja, te šesta ukupno za Hrvatsku u Londonu čime su ovo postale najuspješnije Igre u povjesti naše samostalne države.
Svi naši igrači zaslužuju pohvale za odličnu igru u kojoj su golove postigli Maro Joković (3), Miho Bošković (2), Sandro Sukno, Samir Barač i Ivan Buljubašić po jedan gol, a sjajni vratar Josip Pavić sakupio 7 obrana, ali Igre u Londonu posebno će pamtiti Igor Hinić kojemu su ovo bile pete Igre na kojima je nastupio i jedini je član naše momčadi koji ima i srebrnu medalju sa OI u Atlanti.

HRVATSKA - ITALIJA 8:6
HRVATSKA: Pavić, Burć, Bošković, Dobud, Joković, Buljubašić, Muslim, Bušlje, Sukno, Barač, Hinić, Obradović, Vićan.
ITALIJA: Tempesti, Perez, Gitto, Figioli, Giorgetti, Felugo, Giacoppo, Gallo, Presciutti, Fiorentini, Aicardi, Premuš, Pastorino.
Kraj
8. minuta - Pavić je obranio ponovno. Felugo je zabio u zadnjoj sekundi, nitko nije probao niti obraniti taj udarac
7. minuta - Presciutti je zabio za 8:5
6. minuta - Dobud je blokirao pokušaj Talijana.
5. minuta - Sukno je zabio za 8:4
5. minuta - Giorgetti je dao gol za 7:4
4. minuta - Joković je dao svoj treći gol
3. minuta - Pavić je obranio odbijanac. Bušlje je promašio. Još jedna krasna obrana Pavića
2. minuta - Talijani su zabili iz peterca, gol se nije priznao.Hrvatska je napravila prekršajn u napadu. Obostrano isključenje, Obradović i Presciutti
1. minuta - Maro Joković je zabio za 6:3
1. minuta - Prvi napad imaju Talijani. Nisu ga iskoristili
4. četvrtina
8. minuta - Hrvatska je imala zadnji napad
7. minuta - Dobud je promašio iz sredine
6. minuta - Buljubašić je napravio prekršaj u napadu. Pavićje obranio Felugu
5. minuta - Tempesti je lako uhvatio pokušaj Buljubašića
4. minuta - Hrvatska je napravila prekršaj u napadu, Taljani nisu iskoristili napad, Hrvatska je ponovno napravila prekršaj u napadu. Obradović je presjekao napad Talijana
3. minuta - Isključen je Obradović. Premuš je pogodio vratnicu
2. minuta - Bošković je zabio iz peterca
2. minuta - Pavić je obranio Figlioliju.
2. minuta - Bošković je dao gol za 4:3
1.minuta - Giacoppo je isključen.
1. minuta - Fioli je prvi došao do lopte za napad Talijana. Felugo je dao pogodak
3. četvrtina 5:3
Kraj prvog poluvremena
8. minuta - Italija je imala zadnji napad, Felugo je pogodio stativu
7. minuta - Perez je napravio prekršaj u napadu. Joković je zabio unutar pet metara pa se ne računa
6. minuta - Barač je zabio za vodstvo Hrvatske
6. minuta - Bušlje je isključen. Pavićje obranio Figlioliju
5. minuta - Gitto je presjekao Boškoviću. Sukno je ukrao loptu na drugoj strani. Tempesti je obranio Baraču
4. minuta - Joković nije iskoristio napad. Premuš je napravio prekršaj u napadu
3. minuta - Joković je postigao gol za izjednačenje. Pavić je obranio Figioliju
2. minuta - Hrvatska je napravila prekršaj u napadu
1. minuta - Sukno je prvi došao do lopte, prvi napad ima Hrvatska. Tempesti je obranio Muslimu. Hrvatska je prekinula napad Talijana
2. četvrtina 3:2
8. minuta - Faul u napadu napravio je Muslim. Buljubašić je uzeo Talijanima loptu. Hinić je uradio faul u napadu
7. minuta - Felugo je povisio na 2:0 za Italiju. Buljubašić je postigao prvi gol za Hrvatsku. Italija nije iskoristila napad
6. minuta - Barač je spriječio kontru Talijana. Tempesti je obranio Boškoviću. Isključen je Barač
5. minuta - Udarac Sukna Tempesti je obranio. Italija nije iskoristila napad, Hrvatska isto
4. minuta - Gitto je pucao, ali pored gola. Tempesti je obranio Jokovićev pokušaj. Gitto je isključen
3. minuta - Pavić je došao do prve obrane. Barač je pucao Tempesti je obranio
2. minuta - Sukno je presjekao napad Talijana, ali mi svoj nismo iskoristili
1.minuta - Gallo je postigao vodeći gol za Talijane
1. minuta - Utakmica je počela. Talijanima je pripao prvi napad. Burićje isključen
1. četvrtina 1:2

Na licima je bio ponos. I neki unutarnji prkos. Oči obično kažu više nego što riječi mogu ponuditi. Oči su bile žive. Gorjele su. Iako je bilo jutro. Misli su vjerojatno bile tamo negdje, tamo gdje mi obični smrtnici ne možemo doprijeti. Tamo gdje je mjesto rezervirano samo za one posebne.
Samir Barač ima 39 godina, danas će igrati posljednju utakmicu za Hrvatsku. Miho Bošković neće, njemu je 29. Ali nikada nije igrao ovakvu. Iako je, jedini od svih ovdje, dobio 2007. nagradu za najboljeg igrača svijeta.
- Ovo je doista najveći izazov, sad, hoće li biti najveća utakmica u mojoj karijeri? Ha, nadam se da će biti - počet će Barač.
- Sigurno, nema tu priče. Imamo povlasticu da igramo u finalu. U odličnoj smo formi. U finalu su dvije najbolje momčadi. Može pričati tko god što hoće, ali Talijani su se dizali kroz turnir. I znamo što nas čeka, znamo da moramo biti spremni na sve. Mi ćemo biti pravi. I želimo pokazati da smo najbolji ovdje.
Koliko utakmica iz skupine, kad smo Talijane svladali 11:6, može biti putokaz za finale?
- Vrlo je teško pobijediti dva puta istu momčad na jednom turniru. Mi ćemo pokušati maksimalno ih napasti na njihove slabe strane i pokušat ćemo ispraviti pogreške koje smo radili i u toj utakmici. Uz našu obranu, jasno. Italija se jako digla kroz turnir - smatra i kapetan.
Koliko vas vaterpoliste muči taj pritisak favorita, uvijek ste šansa za medalju, od vas se to praktički očekuje?
- Meni se čini da se nama pritisak smanjivao kako smo sve više osvajali. Možda je na Igrama drukčije jer nitko od nas nema olimpijsku medalju osim Igora Hinića iz Atlante. Pripremali smo se psihološki za četvrtfinale, pa zadržali taj, ajmo reć’, strah i za polufinale, pa tako i do kraja. Mi želimo prekinuti onu priču da uvijek gubimo ključne utakmice, posljednje utakmice, da Hrvati ne pobjeđuju u nedjelju, ne samo u vaterpolu, nego i u drugim sportovima. U ovom ciklusu smo sve pokazali, sve to nije bilo točno. Osim Eindhovena, to nam je jedina medalja koja nam je izmakla - dodaje Bošković.
Koliko je lako igrati za zlato kad znaš da je srebro sigurno tvoje, najmanje srebro...
- Puno je lakše. Ovo je najljepša utakmica. Najteže je igrati četvrtfinale, pa za treće mjesto, pa polufinale. Za prvo je najslađe. Mi znamo koja je razlika između zlata i srebra, to je razlika između neba i zemlje. I nema euforije, svi smo fokusirani, nitko nije opušten.- govori Bošković, a Barač dodaje...
- Znate, uvijek se pamte samo pobjednici.